Żarówki LED w domu – fakty i mity. Czy to się opłaca?

Pytanie w roku 2015, czy opłaca się kupować do domu żarówki LED, trąci już trochę myszką, nie mniej, jest wiele osób, które nadal ma wątpliwości. Przy obecnej cenie energii elektrycznej i ilości urządzeń w naszych domach, każda oszczędność jest ważna dla domowego budżetu. A oszczędność na wymianie żarówek tradycyjnych na ledowe, co za chwilę udowodnimy, jest naprawdę spora.

Co to LED?

LED, czyli Light Emitting Diode, to dioda elektroluminescencyjna. W dużym uproszczeniu, dioda to półprzewodnik z dwoma elektrodami. Jedna elektroda ma więcej elektronów, druga mniej. Kiedy pojawia się napięcie, elektrony przeskakują z jednej elektrody do drugiej, a wytworzona w ten sposób energia emituje światło. Chociaż historia diod led sięga roku 1962, kiedy to wyprodukowano pierwszą diodę o kolorze czerwonym, to gwałtowny rozwój tej technologii nastąpił dopiero w ostatnich latach. Dzisiaj możemy dobrać ledy do większości zastosowań, o różnej barwie światła, w tym tej najbardziej upragnionej w domowym zaciszu – ciepłej barwie białej. Upowszechnienie się technologii LED, spowodowało znaczny spadek cen i produkcję zamienników popularnych żarówek. Diody, to również najoszczędniejsze źródło światła, ponieważ przy tej samej wartości lumenów, zużywają najmniej prądu, mniej niż żarówki energooszczędne. Jednak oszczędność ledów to nie tylko ilość pobieranej energii, ale także długość działania. Diody led, zależnie od typu i jakości działają od 15 tysięcy do nawet 100 tysięcy godzin. Zwykła żarówka to tylko tysiąc godzin, a żarówka energooszczędna to jakieś 5 tysięcy godzin.

Warto również pamiętać, że żarówka ledowa świeci pełnym światłem natychmiast po włączeniu, natomiast żarówka energooszczędna potrzebuje czasu na rozgrzanie i wtedy niestety zużywa więcej energii, niż z reguły deklaruje producent. Oznacza to, że zamontowanie świetlówek w łazience, gdzie często gasimy i zapalamy światło, będzie tylko z pozoru oszczędne. W takim przypadku, jedynym wyjściem będzie żarówka led.

Barwy żarówek LED.

W początkach domowego wykorzystania żarówek ledowych, pojawiał się problem chłodnej barwy światła, która nie każdemu odpowiadała. W chwili obecnej, większość producentów produkuje żarówki w barwie chłodnej, normalnej lub ciepłej. Co to dokładnie oznacza?

Temperaturę barwową, lub prościej barwę światła określa się w Kelwinach. I tak, barwy chłodne, czyli nasycone kolorem niebieskim, zaczynają się od 5000 K. Ledowe żarówki o barwie chłodnej to z reguły 5700-6500K, dla przykładu, temperatura barwowa niebieskiego nieba to 10000-15000 Kelwinów. Barwa neutralna to około 3700-5200K. Przez wielu najbardziej pożądana jest barwa ciepła, czyli 2700-3200K – ma to oczywiście związek z zakodowanym podświadomie postrzeganiu ciepła i bezpieczeństwa domowego w barwach tradycyjnej żarówki (2900K) oraz światła ogniska, świeczki – około 2000K. W obecnej chwili żarówki ledowe są już od jakiegoś czasu dostępne w barwie ciepłej – określanej jako „ciepła biała”, czyli warm white. Z naszego doświadczenia wynika, że barwy chłodniejsze i neutralne lepiej się sprawdzą w pomieszczeniach gospodarczych jak pralnia, czy garaż. W pozostałych pomieszczeniach codziennego użytku powinniśmy stosować barwy ciepłe, ewentualnie neutralne. Wszystko zależy jednak od indywidualnych upodobań i wystroju wnętrza, z całą pewnością znajdą się salony, których charakter podkreśli barwa neutralna.

Rodzaje i kształty żarówek LED.

Wielu osobom żarówki LED kojarzą się wyłącznie z diodami, ewentualnie z paskami LED.

 

bm_13903229542374_u_1

 

Nic bardziej mylnego! W chwili obecnej, żarówki LED dostępne są w zasadzie w każdym rozmiarze i mogą zastąpić większość, jeżeli nie wszystkie żarówki w naszych domach. Do dyspozycji mamy między innymi żarówki GU10, G4, G9, MR16, E27, E14, AR111, świetlówki typu TUBE. Do tego dochodzą jeszcze przeróżne kształty, od świeczników, kulek do bardziej wyszukanych produkcji. Dla przykładu, Spectrum Led wprowadziło ostatnio żarówki z serii COG, które swoim designem nawiązują do starych, tradycyjnych żarówek, w których za źródło światła odpowiadał wolframowy pręcik.

bm_14125815807522_u_1

 

Oszczędności

Znamy już technologię, która stoi za żarówkami LED, poznajmy w końcu korzyści z ich stosowania. Na przykład weźmy sobie 10 żarówek o mocy 60W. Zacznijmy od zakupu:

– tradycyjne żarówki to obecnie maksymalnie jakieś 30 złotych za 10 sztuk

– żarówki energooszczędne 11W (odpowiednik 60W) to około 150 złotych

– żarówki LED: dobrej jakości żarówki LED to około 17 złotych. Za przykład niech posłuży bardzo dobra jakościowo żarówka polskiego producenta Spectrum LED o mocy 7W – koszt 10 sztuk to 170 złotych.

Do dalszych wyliczeń, przyjmujemy, że żarówki świecą się około 4 godzin dziennie. To uproszczenie, ale pomyślmy, że w całym domu, mamy tylko takie żarówki. Obecnie średnia cena 1 kilowatogodziny w Polsce to 65 groszy – stan na marzec 2015. Gotowi? No to proszę zobaczyć roczne zużycie prądu w takiej konfiguracji:

– żarówki tradycyjne: 569 złotych

– żarówki energooszczędne: 104 złote

– żarówki LED: 66 złotych

W zasadzie tutaj można skończyć ten artykuł, bo wnioski są jasne. Niemniej, znajdą się tacy, którzy stwierdzą: „no dobrze, mi wystarczą żarówki energooszczędne, różnica nie jest taka duża w końcu”. To wyliczajmy dalej:

– jeżeli 100% drożej na żarówkach energooszczędnych do LEDowych to nie jest dużo, cóż… No i nie zapominajmy, świetlówki energooszczędne zużyją 11W, ale dopiero po rozgrzaniu! W momencie rozgrzewania działają jak zimny silnik diesla, żłopią ile wlezie. Dopiero osiągnięcie optymalnego poziomu rozgrzania, powoduje stabilizację wartości na znamionowe 11W.

– nie zapominajmy, że w domu mamy nie tylko takie żarówki, które można zastąpić świetlówką. Pomyślcie o tych wszystkich halogenach w podwieszanych sufitach po 35W i tych przepięknie zwisających na kablach żarówkach G53 o mocy 50W. To są właśnie miejsca,gdzie LEDy również sprawdzą się doskonale.

– żywotność, żywotność, żywotność. W przypadku żarówek LED, które tutaj porównujemy, to około 17 tysięcy godzin, czyli średnio 3 razy tyle, co żarówek energooszczędnych.

 

Podsumowanie

Ze względu na to, że koszty życia w Polsce szybciej gonią zachód niż nasze pensje, myślenie o oszczędzaniu to nie tylko kwestia przymusu, ale również poczucia odpowiedzialności za rodzinę. W końcu lepiej zabrać bliskich na wakacje, niż płacić wysokie rachunki za prąd. Namawiamy do spróbowania, jeżeli nie jesteście pewni, kupcie na razie mały zestaw żarówek LED na próbę do jednego pomieszczenia. Szukajcie żarówek w barwie ciepłej, ponieważ wrażenia będą takie same jak w przypadku żarówek energooszczędnych. Po pierwszym teście będziecie już wiedzieć, czy warto dalej inwestować. Gdybyście mieli konkretne pytania o dobór żarówki, uderzajcie do ElektroSektor.pl – chłopaki znają się na rzeczy.