Jakie baterie do zegarków i dlaczego srebrowe?

Każdy z nas doświadcza momentu, w którym jego ukochany zegarek odmawia posłuszeństwa. Stajemy przed dylematem, czy po raz kolejny udać się do zegarmistrza, zapłacić 30 złotych i po roku do niego wrócić, na kolejną wymianę.

Fakt, niektóre zegarki mają skomplikowane mechanizmy wymiany baterii, ale z reguły dotyczy to drogich, markowych zegarków. Większość z nas używa jednak zegarków o prostych konstrukcjach, w cenach do 200 złotych. Jeżeli tylko nie mamy przysłowiowych dwóch lewych rąk, lub dwóch prawych (u leworęcznych), możemy zabrać się za samodzielną wymianę. Pamiętajcie jednak o najważniejszej rzeczy: cierpliwości. Nic na siłę, zawsze z wyczuciem i ostrożnością otwieramy mechanizm zegarka.

btphl-377

Kiedy już dostaniemy się do baterii, powinniśmy sprawdzić zapisane na niej numery. Dzięki temu będziemy wiedzieć jaką baterię powinniśmy kupić. Pamiętajcie o jednym, ta sama bateria może mieć nawet kilkanaście różnych oznaczeń, zależnie od producenta i jej rodzaju. Baterie spotykane w zegarkach to baterie alkaliczne, litowe i srebrowe. Inaczej niż w przypadku dużych baterii, najsłabsze do zegarków są baterie alkaliczne, nie zaleca się również baterii litowych, bo chociaż są wytrzymałe, to w ekstremalnych przypadkach mogą ulec awarii. Najlepszym rozwiązaniem do zegarków są baterie srebrowe. Dzięki swojej konstrukcji, nigdy nie ulegną zapaleniu, dlatego między innymi, jeden z rodzajów baterii srebrowych stosuje się w aparatach słuchowych. Warto wspomnieć, że baterie srebrowe były również stosowane w wyprawach kosmicznych, ze względu na brak możliwości zapalenia.

Baterie srebrowe mają jeszcze jedną zaletę, mają najlepszy wśród baterii stosunek masy do pojemności, co przy minimalnych rozmiarach baterii zegarkowych ma ogromne znaczenie. Dzięki temu, wytrzymują znacznie dłużej niż inne baterie.

Baterie srebrowe do większości zegarków możecie kupić w polecanym przez nas sklepie ElektroSektor.pl – w wyszukiwarce możecie wpisać symbol waszej baterii, a następnie wybrać srebrowy odpowiednik.